->
rozšířené vyhledávání
Další projekty
AZ CD-D 1.5.4
info + download
PROGRAMY #  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z
HRY #  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z
Lokace: az-cestiny.wz.cz projekty windows xp triky pro xpéčka
Windows XP projekt

Windows XP projekt

Triky pro Xpéčka
Vymazání chybných aktualizací Windows (Windows 2000/XP)
U některých způsobů připojení mohou nastat problémy při stahování aktualizací pro Windows. Stahování se přeruší nebo nedokončí. Nepříjemné je, že soubory už nelze stáhnout znovu, protože nástroj pro aktualizaci Windows se tváří, že jsou všechny potřebné soubory již staženy. My vám teď ukážeme, jak z této slepé uličky ven.
Otevřete okno Tento počítač a z nabídky „Nástroje“ zvolte „Možnosti složky“. Na kartě „Zobrazení“ odstraňte zatržení u „Skrýt chráněné soubory operačního systému“ a v zobrazeném varování klikněte na „Ano“. Poté klikněte na „OK“ a přejděte do adresáře C:/WUTEMP, ve kterém vymažte všechny soubory, které se ve složce nacházejí. Stejně postupujte u souborů v adresáři C:/PROGRAM FILES/WINDOWSUPDATE. Teď můžete všechny aktualizace stáhnout znovu. Doporučujeme použít stránku www.windowsupdate.com.

 • Přidání síťového disku do Míst v síti (Windows XP)
  Na síti je několik složek, které často potřebujete. Windows proto nabízí možnost označit tyto sdílené složky písmenem diskové jednotky. Má to ale jednu podstatnou nevýhodu – obsah okna Tento počítač se v případě velkého počtu diskových jednotek může snadno stát nepřehledným. Doporučujeme proto vytvořit pouze jednoho zástupce, a to pokud možno v Místech v síti.
  Otevřete okno Tento počítač a klikněte na „Místa v síti“. V okně Místa v síti pak klikněte na „Hledat“. Zadejte název počítače, který chcete najít. Přes okno Tento počítač znovu otevřete Místa v síti a nalezený počítač přetáhněte pomocí levého tlačítka myši do nového okna.
  Pokud budete chtít, aby ke složce měli přístup i jiní uživatelé, zkopírujte zástupce v adresáři C:/DOKUMENTY A NASTAVENÍ/<Jméno uživatele>/MÍSTA V SÍTI. Pak bude složka přístupná všem uživatelům počítače.

 • Mazání souborů a zavírání oken pomocí klávesových zkratek (Windows 2000/XP)
  Pro kopírování určitě všichni zanjí klávesovou zkratku Ctrl + C, pro přesouvání Ctrl + X a pro vkládání Ctrl + V. Mazání souborů umožňuje klávesa Del. Přinášíme tip pro ty, kteří musejí v jedné ruce držet telefon a druhou rukou pracují na klávesnici. K přesouvání souborů do Koše používejte klávesovou zkratku Ctrl + D, k definitivnímu vymazání souborů z Koše pak klávesovou zkratku Shift + Ctrl + D. Vyzkoušejte si (například v IE) i klávesovou zkratku Ctrl + F4. Zkuste také zavřít okno Exploreru pomocí klávesové zkratky Ctrl + W.

 • Blokování otravných oken s reklamou (Windows 2000/XP)
  Když se počítač připojuje na internetovou adresu, používá DNS server (Domain Name System) pro převod názvu serveru na IP adresu. Například IP adresa serveru www.chip.cz je 195.146.99.156. Počítač se ale přes tento server nemusí připojovat vždy. Přiřazení adres IP k názvům serverů lze totiž uložit i do ukrytého souboru ve Windows. Všechny záznamy v tomto souboru používá operační systém, aniž by se dotazoval nějakého serveru na internetu. Tuto funkci můžete využít i k vytvoření vlastního programu na blokování reklamních oken. Prozradíme vám, jak na to.
  Soubor najdete v adresáři C:/WINDOWS/SYSTEM32/DRIVERS/ETC a jmenuje se HOSTS. Obsahuje záznam „127.0.0.1 localhost“. Všechny dotazy na Tento počítač tak končí v tomto souboru. Pokud například přidáte záznam „otravna.reklama.xx 127.0.0.1“, zablokují Windows všechna spojení pocházející z internetové stránky otravna.reklama.xx. Tímto způsobem můžete i zakázat otevírání určitých stránek, například stránek, které by si neměly prohlížet vaše děti.
  Soubor Hosts má ale ještě jednu výhodu. Můžete do něj totiž vložit IP adresy stránek, které často používáte. Ušetříte tak několik sekund při dotazování DNS serverů na internetu. Většina serverů je již sice dostatečně rychlá, přesto si mírného zrychlení jistě všimnete, hlavně pokud je vaše připojení poněkud pomalejší.

 • Zobrazení stavového řádku ve všech oknech Internet Exploreru (Windows XP)
  Hledání na internetu se často odehrává na několika stránkách zároveň, a tak se nutně otevírají další a další okna Internet Exploreru. Nepříjemné je, že u nových oken obvykle není zobrazen stavový řádek. Ten totiž mj. ukazuje, kam vede odkaz, na který právě ukazuje kurzor myši. Zobrazit stavový řádek i v nových oknech ale můžete velmi jednoduše pomocí skrytého nastavení.
  Spusťte Internet Explorer a v nabídce „Zobrazit“ klikněte na „Stavový řádek“. Pak Explorer zavřete a otevřete ikonu Tento počítač. V nabídce „Zobrazit“ znovu klikněte na „Stavový řádek“. Nyní v nabídce „Nástroje“ klikněte na „Možnosti složky“. Na kartě „Zobrazení“ klikněte na tlačítko „Použít pro všechny složky“. Teď už stačí kliknout na „OK“ a stavový řádek se bude zobrazovat ve všech nových oknech.

 • Vytváření vlastních písem (Windows 2000/XP)
  Vytváření vlastních písem v aplikaci Eudcedit
  Chcete si vytvořit logo vaší firmy nebo nějaké zvláštní znaky? Na trhu existuje celá řada programů, které za velké peníze umožňují vytvářet ve Windows vlastní symboly a písma. Prakticky nikdo ale neví, že s Windows XP už takový editor ve svém počítači má. Ukážeme vám, jak s tímto zabudovaným kreslicím nástrojem zacházet.

  1) Otevření editoru EUDCEDIT a nastavení znakové sady:
  V nabídce „Start“ klikněte na „Spustit“ a do pole „Otevřít“ napište „eudcedit“. Poté klikněte na „OK“. Otevře se okno editoru, ve kterém můžete vybrat kód, který bude vytvářenému znaku přiřazen. Pokud jste ještě žádný symbol nevytvořili, označte levý horní čtvereček a klikněte na „OK“.

  2) Propojení s existujícími písmy:
  A můžete se dát do práce. Buď můžete popustit uzdu své fantazii, nebo můžete použít již existující znak jako referenci. Referenční znak vložíte do programu tak, že v nabídce „Okno“ kliknete na „Reference“. Pak můžete vybrat libovolné písmo a vložit ho do programu. K uložení vytvořeného symbolu klikněte na „Soubor“ a vyberte „Propojení písem“. Zobrazený dialog potvrďte kliknutím na „Ano“ a vyberte „Propojit se všemi písmy“.

  3) Vyhledání symbolu v mapě znaků:
  V nabídce „Start“ klikněte na „Spustit“ a do pole „Otevřít“ napište „charmap“. Poté klikněte na „OK“. Jako písmo vyberte „Všechna písma (Soukromé znaky)“. Vytvořený znak se objeví v levém horním rohu. Poklepejte na něj a klikněte na tlačítko „Kopírovat“. Nyní můžete znak vkládat do textu pomocí příkazu „Vložit“ nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + V.

 • Oprava poškozených konfigurací TCP/IP (Windows XP)
  V dobách před Windows XP si nefunkční instalaci protokolu TCP/IP mohl snadno opravit každý uživatel. Stačilo odebrat protokol z konfigurace a znovu ho vložit. Tím se přepsaly záznamy v registru a obnovila se původní nastavení.
  Ve Windows XP je to složitější, protože protokol TCP/IP už nejde tak snadno odinstalovat. Úspěch vám ale i v této nové verzi Windows zaručí náš malý trik.
  Otevřete dosovské okno (Start – Všechny programy – Příslušenství – Příkazový řádek).
  Zadáním „cd C:/WINDOWS/SYSTEM32“ přejděte do potřebného adresáře. Nyní zadejte příkaz netsh.int.ip.reset.tcpreset.txt. a potvrďte ho klávesou Enter. Případní zájemci pak v souboru C:/WINDOWS/SYSTEM32/TCPRESET.TXT najdou podrobné informace o tom, která nastavení byla opravena.

 • Náhledy obrázků (Windows XP)
  Obrázky uložené ve složce zobrazují Windows XP standardně v miniaturním náhledu, takže máte rychlý a jednoduchý přehled o uložených obrázcích. Často se ale na stránku nevejdou všechny potřebné obrázky. Více místa pro svá umělecká díla získáte vypnutím zobrazování názvů souborů. Při otevírání složky s obrázky kliknutím myší na symbol složky jednoduše podržte stisknutou klávesu Shift. Nastavení zůstane uložené, i když adresář zavřete.
  Další informace o obrázku lze snadno zobrazit tak, že podržíte kurzor myši nad příslušným obrázkem. Zobrazování názvů souborů zase zapnete tak, že kliknete na symbol složky s obrázky a podržíte stisknutou klávesu Shift.

 • Vypnutí pípání systému (Windows 2000/XP)
  Systémové zvuky, které Windows přehrávají přes systémový reproduktor, normálně vypnout nelze. Toto pípání může ale člověka postupem času pěkně otravovat. Přitom stačí malá úprava v registru a monotónnímu pípání je konec.
  Otevřete Editor registru a přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Sound. Poklepejte na záznam „Beep“ a změňte hodnotu na „no“. Až se vám po pípání začne stýskat, změňte hodnotu zpátky na „yes“.

 • Samorozbalovací archivy (Windows 2000/XP)
  K vytváření samorozbalovacích archivů jste dosud museli používat programy typu WinZip. Málokdo ale ví, že to jde i jednodušeji, protože Windows XP v sobě už nástroj na balení souborů mají. Jmenuje se IExpress.
  Nástroj otevřete přes nabídku „Start“ a příkaz „Spustit“. Zadejte „iexpress“ a klikněte na „OK“. Otevře se pomocník, který vás provede jednotlivými kroky. Nejprve si vyberte, zda chcete otevřít existující archiv, nebo vytvořit nový. Poté určete další podrobnosti archivu, jako jsou žádost o souhlas s „rozbalením“ nebo zobrazení licence, nebo můžete také určit, zda mají Windows archiv jen rozbalit, nebo i program po rozbalení přímo spustit.

 • Media Player 6.4 (Windows 2000/XP)
  Že by staré bylo lepší než nové? To zní divně, nicméně v případě windowsovského Media Playeru toto tvrzení rozhodně platí. Stará verze se totiž nejen rychleji otvírá, ale nabízí i podrobné údaje o použitých kodecích. U nového Media Playeru budete tuto funkci hledat marně. To si zřejmě uvědomil i Microsoft, a tak předchozí verzi přidává i k instalaci XP.
  Media Player spustíte takto: V nabídce „Start“ vyberte „Spustit“ a zadejte „mplayer2“. „Starý“ přehrávač pak spustíte kliknutím na „OK“.

 • Netmeeting i bez Messengeru (Windows 2000/XP)
  Komunikační nástroj Netmeeting byl oficiálně nahrazen Windows Messengerem. Programátoři z Redmondu tím ale uživateli vnutili otravný program, který by se chtěl neustále připojovat k internetu, aniž by uživateli práci nějak usnadňoval. Odinstalovat tento program samozřejmě lze, ale tím bohužel přijdete o možnost „týmové konference“ ve Windows.
  Nevěšte však hlavu. Netmeeting z Windows XP nezmizel, jenom ho hoši z Redmondu zákeřně schovali. Spustíte ho tak, že z nabídky „Start“ vyberete „Spustit“, zadáte příkaz „conf“ a potvrdíte kliknutím na „OK“.

 • Přihlášení do XP Home jako administrátor (Windows XP)
  Pokud váš účet ve Windows XP Home přestane reagovat, protože je zablokovaný, můžete se do systému dostat už jenom jako administrátor. Administrátor se ale při běžném přihlašování do systému nezobrazuje. Aby se zobrazil, stiskněte současně klávesy Ctrl + Alt + Del. Poté klávesu Del uvolněte a stiskněte ji znovu. Nyní se zobrazí nová maska pro přihlášení do systému. Do pole „Uživatel“ zadejte „Administrátor“ a vložte příslušné heslo. Do systému se pak přihlásíte kliknutím na „OK“.

 • Nastavení počtu seskupených položek (Windows XP)
  Během surfování na internetu snadno nastane situace, kdy máte otevřeno několik oken Internet Exploreru a lišta úloh se změní v nepřehlednou džungli.
  Windows XP nabízejí pomoc. Několik programových oken jedné aplikace operační systém seskupí do jedné položky. Funguje to ale už od tří stejných oken, což může být zejména při vysokém rozlišení spíš na obtíž. Ukážeme vám, jak si můžete nastavit počet oken, která se budou seskupovat do jedné položky.
  V nabídce „Start“ vyberte „Spustit“, zadejte příkaz „regedit“ a potvrďte ho tlačítkem „OK“. Spustí se Editor registru. Přejděte na klíč
  HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/CurrentVersion/Explorer/Advanced.
  Pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo a vytvořte nový záznam s hodnotou DWARD (Nový – Hodnota DWARD). Pojmenujte ji „Taskbar-GroupSize“ a jako hodnotu tohoto klíče nastavte počet oken, od kterého mají Windows položky seskupovat.

 • Zkratky nastavení systému (Windows 2000/XP)
  Nastavení systému můžete provádět pomocí určitých příkazů, aniž byste museli příslušná dialogová okna složitě otevírat opakovaným klikáním myší. Příkazy uvedené v následující tabulce stačí jednoduše vložit do zástupce. Pravým tlačítkem myši klikněte kdekoli na pracovní ploše a vyberte „Nový – Zástupce“. Do příslušného pole zadejte umístění položky z tabulky a klikněte na „Další“. V následujícím okně můžete zadat název objektu. Pak už stačí kliknout na „OK“ a zkratka je hotová.

  Příkaz
  Formát
  Nástroje pro správu
  RUNDLL32.EXE shell32,Control_RunDLL
  Zkopírovat disketu
  rundll32.exe diskcopy.dll, DiskcopyRunDll
  Přidat hardware
  rundll32.exe sysdm.cpl,InstantDevice_RunDLL
  Přidat tiskárnu
  rundll32.exe shell32.dll,SHHelpShortcuts_RunDLLAddPrinter
  "Ukončit Windows s těmito volbami:
  1: Ukončit Windows,
  2: Restartovat počítač,
  4: Ukončit programy,
  8: Vypnout počítač,
  0: Restartovat pracovní plochu,
  1: Restartovat Průzkumníka."
  RUNDLL32.EXE shell32,SHExitWindowsEx (volba)
  Nástroje pro správu
  shell32.dll,Control_RunDLL
  Možnosti usnadnění – Klávesnice
  shell32.dll,Control_RunDLL acces.cpl,,1
  Možnosti usnadnění – Zvuk
  shell32.dll,Control_RunDLL acces.cpl,,2
  Možnosti usnadnění – Zobrazení
  shell32.dll,Control_RunDLL acces.cpl,,3
  Možnosti usnadnění – Myš
  shell32.dll,Control_RunDLL acces.cpl,,4
  Možnosti usnadnění – Obecné
  shell32.dll,Control_RunDLL acces.cpl,,5
  Odebrat programy
  shell32.dll,Control_RunDLL appwiz.cpl,,1
  Přidat nebo odebrat součásti systému
  shell32.dll,Control_RunDLL appwiz.cpl,,2
  Vytvoření spouštěcí diskety
  shell32.dll,Control_RunDLL appwiz.cpl,,3
  Zobrazení – Plocha
  shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,0
  Zobrazení – Spořič obrazovky
  shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,1
  Zobrazení – Vzhled
  shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,2
  Zobrazení – Nastavení
  shell32.dll,Control_RunDLL desk.cpl,,3
  Místní nastavení – Čísla
  shell32.dll,Control_RunDLL intl.cpl,,1
  Místní nastavení – Měna
  shell32.dll,Control_RunDLL intl.cpl,,2
  Místní nastavení – Čas
  shell32.dll,Control_RunDLL intl.cpl,,3
  Místní nastavení – Datum
  shell32.dll,Control_RunDLL intl.cpl,,4
  Herní zařízení
  shell32.dll,Control_RunDLL joy.cpl
  Multimédia – Audio
  shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,0
  Multimédia – Video
  shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,1
  Multimédia – Midi
  shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,2
  Multimédia – Audio CD
  shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,3
  Multimédia – Zařízení
  shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl,,4
  Modem
  shell32.dll,Control_RunDLL modem.cpl
  Síťová připojení
  shell32.dll,Control_RunDLL netcpl.cpl
  Hesla
  shell32.dll,Control_RunDLL password.cpl
  Systém – Obecné
  shell32.dll,Control_RunDLL sysdm.cpl,,0
  Systém – Správce zařízení
  shell32.dll,Control_RunDLL sysdm.cpl,,1
  Systém – Hardwarové profily
  shell32.dll,Control_RunDLL sysdm.cpl,,2
  Systém – Výkon shell32.dll,Control_RunDLL sysdm.cpl,,3
  Systém – Průvodce přidáním hardwaru
  shell32.dll,Control_RunDLL sysdm.cpl @1
  Datum a čas
  shell32.dll,Control_RunDLL timedate.cpl

 • Automaticky po startu! (Windows XP)
  Sharewarové programy se s oblibou vkládají do spouštěcí rutiny Windows XP. Nic proti tomu, je-li to žádoucí. Problém však může nastat, když se těchto programů budete chtít zbavit. U nesprávně naprogramovaných nástrojů vám nepomůže ani odinstalování. Při každém spuštění pak Windows hledají určitý soubor EXE, který jste ale už dávno vymazali. Vyhledávání začíná ve složce Autostart, neboť právě v ní jsou uloženy programy, které Windows při spouštění zavádějí. Operační systém od Microsoftu má ale ještě několik dalších skrýší. Abyste nemuseli všechny prohledávat, existuje malý užitečný nástroj.
  V nabídce „Start“ vyberte „Spustit“ a zadejte příkaz „msconfig“. Potvrďte stisknutím tlačítka „OK“. V okně programu přejděte na kartu „Po spuštění“, kde jsou zobrazeny všechny programy, jež operační systém během spouštění zavádí. Stačí odstranit označení před příslušnou položkou a kliknout na „OK“.
  Na kartě „Služby“ klikněte na „Skrýt všechny služby společnosti Microsoft“. Zobrazí se pouze služby nainstalované jinými programy. U těch, které chcete deaktivovat, odstraňte označení.

 • Vytvoření protokolu Netbeui (Windows XP)
  Předchozí verze operačního systému Windows automaticky instalovaly protokol Netbeui. Ten sloužil k přístupu ke zdrojům jiných počítačů v síti, které nepoužívaly protokol IP. Tyto sítě však existují i dnes, ale ve Windows XP k nim nemáte přístup. Tedy aspoň teoreticky, neboť pomocí následujícího triku spustíte protokol Netbeui i pod XP.
  Do CD mechaniky vložte instalační CD s Windows XP a přejděte do adresáře X:/VALUEADD/MSFT/NET/NETBEUI. Zkopírujte soubor NBF.SYS do adresáře C:/WINDOWS/SYSTEM32/DRIVERS na pevném disku. Soubor NETNBF.INF zkopírujte z CD do složky C:/WINDOWS/INF.
  Otevřete Síťová připojení (Start – Ovládací panely). Pravým tlačítkem myši klikněte na síťové připojení a z kontextové nabídky zvolte „Vlastnosti“. Poté klikněte na „Nainstalovat“, vyberte „Protokol“ a klikněte na „Přidat“. Označte protokol Netbeui a potvrďte výběr kliknutím na tlačítko „OK“.

 • Ukládání licencí (Windows XP)
  Zvukové a obrazové soubory lze od přehrávače Windows Media 9 chránit licencemi. Pokud však licenci vymažete, bude vám mediální soubor k ničemu. Aby se to nestalo, doporučujeme licence zálohovat. Spusťte Media Player a přejděte v nabídce „Nástroje“ na „Správu licencí“. Vyberte adresář a klikněte na „Zálohovat nyní“. Windows zkopíruje soubory s koncovkou .BAK. Uložená data obnovíte tak, že je zkopírujete do složky Backup a v nabídce „Správa licencí“ kliknete na „Obnovit nyní“.

 • Nastavení vzhledu složek s hudebními soubory (Windows XP)
  S novým vzhledem XP přicházejí i nové složky. Jejich vzhled se automaticky přizpůsobuje obsahu složky. U souborů MP3 však tato funkce nefunguje. Pokud chcete přesto nastavit jiný vzhled složky, musíte se obtížně proklikávat Průzkumníkem. Jde to ale i jednodušeji. Ve složce vytvořte soubor JPEG obsahující obrázek obalu alba a pojmenujte ho FOLDER.JPG. Složka se pak bude v Průzkumníkovi zobrazovat s novým vzhledem. Navíc se bude soubor JPG zobrazovat jako obal alba i v Media Playeru.

 • Tajné programy (Windows XP)
  Některé nástroje jsou ve Windows XP přes grafické rozhraní jen obtížně přístupné, někdy dokonce vůbec. Přístup k těmto skrytým programům získáte nejrychleji zadáním příkazu. Ten můžete zadat v nabídce Start – Spustit, nebo můžete vytvořit odkaz. Seznam příkazů je uveden v následující tabulce.

  Příkaz řádek
  Program Funkce
  clipbrd
  Schránka
  Zobrazuje přehled všech dat, která jsou uložena ve schránce.
  winchat
  Chat ve Windows
  Chatovací prográmek ve Windows.
  sigverif
  Ověření podpisu souboru
  Tento nástroj vyhledává soubory, které nejsou opatřeny digitálním podpisem.
  secedit
  Automatická správa nastavení zabezpečení
  Tento dosovský program automatizuje konfiguraci sítových počítačů.
  cleanmgr

  Vyčištění jednotky Pomocí tohoto programu můžete z pevných disků vymazat dočasné soubory.
  ddesahre
  Sdílení položek DDE
  Pomocí tohoto programu můžete spravovat položky DDE (Dynamic Data Exchange).
  dcomcnfg
  Služba komponent
  S tímto programem můžete spravovat všechny služby komponent.
  dxdiag
  Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX
  Tento nástroj zobrazuje podrobné informace o nainstalované verzi rozhraní DirectX.
  irftp
  Bezdrátové připojení
  Pomocí tohoto programu můžete odesílat soubory přes infračervené rozhraní.
  shrpubw
  Vytváření sdílených složek
  S tímto pomocníkem snadno vytvoříte sdílené složky.
  esentutl
  Nástroje pro správu databází
  Pomocí tohoto dosovského programu můžete spravovat databáze.
  mmc
  Nástroj pro správu konzol
  Pomocí tohoto nástroje můžete spouštět několik programů najednou, například sdílené složky.
  packager
  Balíčkovač objektů
  Pomocí této aplikace můžete snadno vytvářet propojení objektů OLE.
  syskey
  Zabezpečení databáze účtů
  Pomocí tohoto nástroje můžete šifrovat databázi uživatelských účtů.
  ntbackup
  Zabezpečení a obnova
  Tento program je užitečný zálohovací nástroj pro Windows.
  mobsync
  Synchronizace
  Pomocí tohoto nástroje můžete synchronizovat různé objekty.
  verifier
  Správce ověřovače ovladačů
  Pomocí tohoto nástroje můžete měnit nastavení certifikátů k ovladačům.
  wscript
  Windows skript
  V tomto programu najdete všechna nastavení pro Script Host.


 • Uložení hesel na disketu
  Verze Home Windows XP nabízí uživatelům, kteří svůj účet chrání pomocí hesla, několik užitečných funkcí. Můžete například vytvářet nápovědné otázky pro jednotlivé uživatele. Pokud totiž heslo náhodou zapomenete, může vám taková nápovědná otázka osvěžit paměť. Pokud ale ani to nepomůže, nabízí se poslední možnost v podobě hesla uloženého na disketě. Pomocí této diskety pak můžete heslo vymazat.
  Disketu vytvoříte tak, že v nabídce „Start“ vyberete „Ovládací panely“ a poté „Uživatelské účty“. Pak kliknete na účet, který chcete změnit, a vyberete „Zabránit zapomenutí hesla“. Pak už postupujete podle pokynů. Jakmile při přihlašování do systému několikrát za sebou zadáte nesprávné heslo, požádají vás Windows o vložení diskety.

 • Vyhlazování písma na úvodní obrazovce
  Funkce ClearType je zajímavá především pro majitele LCD monitorů. Pomocí ní totiž lze lépe zobrazovat písmo. Jediným nedostatkem této funkce je to, že funguje až po přihlášení do systému. S malým trikem si ale budete moci vychutnat lepší vzhled písma ještě před přihlášením.
  Spusťte Editor registru a přejděte na klíč HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Desktop. Poklepejte na záznam „FontSmoothing“ a zadejte hodnotu „2“. Stejně postupujte i u záznamu „FontSmoothing Type“.

 • Aplikace „Net Send“ jako náhrada ICQ pod Windows XP
  Ve firmách je důležité být neustále v kontaktu se svými kolegy. K tomu účelu se často používá e-mail, ovšem jednodušší je messenger, například ICQ. Kvůli nastavení firewallu však nelze tento nástroj používat všude. Pomoc v nouzi nabízí ve Windows příkaz „net send“. Pomocí této aplikace lze posílat krátké textové zprávy dalším uživatelům připojeným v síti.
  Otevřete dosovské okno (Start – Všechny programy – Příslušenství – Příkazový řádek). Zadejte příkaz „net send <název počítače> <zpráva>“. Zprávu odešlete příjemci stisknutím klávesy Enter. Řádkovat můžete ve zprávě pomocí klávesové zkratky Ctrl + T. Objeví se znak „^T“. Pokračujte v psaní bez mezery.
  Abyste mohli posílat celé textové soubory, budete potřebovat ještě jeden užitečný prográmek. Otevřete textový editor a napište v něm tyto řádky:
  [řádky programu]
  Soubor pak uložte pod názvem ODESLAT.BAT a zkopírujte ho do složky C:/WINDOWS. Až budete chtít poslat soubor, otevřete příkazový řádek a zadejte příkaz „odeslat <název souboru> <uživatel>. Dávkový soubor najdete také na přiloženém CD po zadání Chip kódu GEHEIMETRICKS.

 • Všechny přepínače pro SHUTDOWN.EXE
  Za příkaz pro vypnutí počítače vložte mezeru a pak některou z těchto možností. Můžete jich vložit i několik najednou, ale vždy oddělené mezerou.

  Přepínč
  Význam
  -a
  Přerušit vypínání
  -c <text>
  Zobrazit textovou zprávu
  -d
  Důvod pro vypnutí (zobrazit nejlépe přes shutdown –i)
  -f
  Ukončit aplikace bez varování
  -i
  Zobrazit rozhraní pro vypnutí počítače
  -l
  Odhlásit uživatele
  -m <//název počítače>
  Název počítače v síti
  -s
  Vypnout místní počítače
  -r
  Vypnout a restartovat místní počítače
  -t <čas>
  Nastavení času do vypnutí počítače

  Máte-li malou domácí síť, určitě vás otravuje, když musíte všechny počítače vypínat manuálně. Ve Windows to ale jde i pohodlněji, a to pomocí odkazu. Pravým tlačítkem myši klikněte na pracovní ploše a vyberte „Nový – Odkaz“. Poté zadejte příkaz „shutdown.exe“ s požadovanými přepínači, např.: shutdown.exe –m //Honza1
  V předchozí tabulce najdete všechny přepínače, které můžete použít. Pak už jen klikněte na „Další“ a „Dokončit“ a odkaz je hotový. Počítač pak vypnete poklepáním na odkazu.

 • Žádná data Microsoftu
  Dávejte si pozor, v některých verzích Internet Exploreru je ukrytý špion. Ten při aktivování některých funkcí „informuje“ o vašem surfování. Je čas na protiútok, kterým tohoto špiona vyřadíte ze hry. Klikněte v menu Start / Spustit a zadejte regedit. Jedním kliknutím na OK spustíte editor registrů. Jděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Internet Explorer/Extensions/(c95fe080 8f5d 11d2 a20b 00aa003c157a). Celý klíč smažte.

 • Libovolná velikost ikon
  Zdají se vám ikony na pracovní ploše příliš malé? Žádný problém, pomocí jednoduchého zápisu do registrů můžete formát symbolů libovolně měnit – od velikosti hlavičky špendlíku až po celou obrazovku.
  Jděte do menu „Start / Spustit“ a zadejte příkaz „regedit“. Projděte ke klíči HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop/WindowMetrics. Tam dvakrát klikněte na „Shell Icon Size“ a pod „Hodnota“ zadejte novou velikost. Poté byste měli počítač restartovat. Po restartu by měly mít ikony přesně tu velikost, jakou jste zadali.

 • Lokální uložení XP-Patches
  Pokud za normálních okolností chcete aktualizovat svoji aktuální verzi Windows, musíte tuto operaci přenechat „updatovací funkci“ Windows XP. Nástroj automaticky nainstaluje všechny potřebné opravy. Jestliže ale někdy v budoucnosti budete znovu instalovat operační systém, musíte všechny updaty softwaru z internetu znovu stáhnout.Lepší je soubory uložit lokálně a pojistit si je pro budoucí použití v zálohovací složce. Seznam souborů najdete na domovské stránce Microsoftu (http://v4.windowsupdate.microsoft.com/en/default.asp?corporate=true). Další předností tohoto postupu je skutečnost, že pro každý download bude ve Windows založena odpovídající složka, která obsahuje také odpovídající číslo MS-Knowledge-Base. Tam je k dispozici krátký popis chyby.

 • Deaktivace prohlížeče obrázků XP
  Windows XP má vestavěný vlastní prohlížeč obrázků. Ten ale není zrovna z nejkomfortnějších. Freewarové nástroje jako Irfanview jsou podstatně lepší a navíc ještě zadarmo. O kvalitě tohoto nástroje se můžete konec konců přesvědčit sami na www.irfanview.com. Ale i když si nainstalujete externí prohlížeč, bude se Windows XP neustále snažit upřednostňovat své vlastní „dítko“. Pomocí krátkého zápisu do registrů však vykážete Microsoft do patřičných mezí.
  Otevřete editor registrů přes „Start /Spustit“ a zadejte příkaz „regedit“. Projděte ke klíči HKEY_CLASSES_ROOT/SystemFileAssociations/image/ShellEx/ContextMenuHandlers a smažte zápis ShellImagePreview – a je hotovo.

 • Vložení zástupců řízení systému na pracovní plochu
  Téměř každý program může mít zástupce na pracovní ploše, čímž je pro uživatele podstatně dostupnější. Systémové nástroje byly ale doposud výjimkou. K těm jste se museli těžko „probíjet“ přes systémové složky. Pomocí následující lsti bude i toto omezení patřit minulosti. Správce zařízení nebo Správu uživatelů dostanete na pracovní plochu následujícím způsobem: Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte „Nový /Zástupce“. Pod „Zadejte umístění položky“ zadejte zápis ze seznamu. Kliknutím na „Další“ pojmenujete odkaz. Už zbývá jen kliknout na „Dokončit“ a ikona je uložena na ploše.

  JMÉNA SOUBORŮ XP NÁSTROJŮ


  Jméno souboru
  Popis souboru
  certmgr.msc
  správa certifikátů
  ciadv.msc
  indexová služba
  cleanmgr.exe
  ladění (normalizování) datových nosičů
  cmd.exe
  příkazová řádka
  compmgmt.msc
  správa počítače
  devmgmt.msc
  správce zařízení (přístrojů)
  dfrg.msc
  defragmentace
  diskmgmt.msc
  správa datových nosičů
  dxdiag.exe
  diagnostický program DirectX (diagnostika rozhraní DirectX)
  eventvwr.msc
  zobrazení událostí
  fsmgmt.msc
  uvolněné složky
  gpedit.msc
  editor skupinových směrnic (směrnic skupin)
  lusrmgr.msc
  lokální uživatelé a skupiny
  ntmsmgr.msc
  správa výměnných médií
  perfmon.msc
  výkonný monitor
  regedit.exe
  registrační editor
  secpol.msc
  bezpečnostní nastavení
  services.msc správa služeb
  taskmgr.exe
  task manager

 • XP Home: Uvolnění sítě
  Někteří vlastníci Home verze jsou zklamáni: mnoho funkcí je omezeno a uživatel nemá tolik volnosti, kolik si mohl užívat u předchůdců XP. Především v oblasti Síť je rozdíl nepřehlédnutelný. Verze Home nabízí podstatně méně nastavení než Professional a lépe na tom byly i Windows 98/Me.Ale nenechte si to líbit. Pomocí několika málo triků aktivujete všechna skrytá nastavení Home verze.
  Vaší zbraní je „net“. Jděte na „Start /Příslušenství /Příkazový řádek“ a napište „net share“. Po odeslání (Enter) uvidíte všechny na vašem počítači uvolněné složky.

 • Odstranění dotěrného Messengeru
  V dřívějších vydáních Chipu jsme vám ukázali způsoby, jak lze Messenger odstranit. Konec konců je nepříjemné, když vás program neustále obtěžuje dotazy, jestli se chcete přihlásit pomocí hesla. Na toto téma se nám sešla taková odezva, že jsme se rozhodli tento tip zveřejnit ještě jednou. Otevřete menu „Start“ a vyberte „Spustit“. Do jednoho řádku zapište následující příkaz:
  RunD1132 advpack.dll, LaunchINFSection%windir%/INF/msmsgs.inf, BLC.Remove
  Jakmile kliknete na „OK“, Messenger bude odstraněn.

  Pokud byste někdy později chtěli Messenger znovu integrovat do systému, můžete ho stáhnout z internetu (http://messenger.mirosoft.com).
 • AZ Počítačové systémy
  © 2002-2009 AZ Počítačové systémy, všechna práva vyhrazena.
  O nás | Kontakt | Mapa stránky | Všeobecné podmínky